Fontos bejelentést tett a Nébih: most kell résen lenniük a szakembereknek

„A cél egyértelmű: megállítani a vírust és minimalizálni a károkat!” – hangsúlyozta közleményében a hivatal.

A rettegett vírus megfékezése kevés, a pusztítást még hónapok múlva is érzékelni lehet — mutatott rá Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke.
Egyelőre eredményesnek látszanak a ragadós száj- és körömfájás megfékezését szolgáló hatósági intézkedések, ám a következő napok és hetek még kritikusnak számítanak, a legfontosabb, hogy ne legyenek újabb megbetegedések. A patás állatokat támadó, rendkívül fertőző vírus következményei ugyanakkor a járvány megfékezését követően még hosszú ideig éreztetik a hatásukat.
Komoly gondokkal küzdenek a magyar állattartók a ragadós száj- és körömfájásra hivatkozva elrendelt piaci korlátozások miatt – mondta az InfoRádióban Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének elnöke.
Ennek legfőbb oka, hogy az országon belül és az országon kívül is még mindig úgy tesz a piac, mintha Magyarországon továbbra is lennének fertőzött állatok, pedig nincsenek.
A vírus mellett ezzel is harcolnak most a magyar állattartók.
„A hazai vágóhidak és a kiskereskedelmi láncok különbséget tesznek az állatok vagy az állati termékek között aszerint, hogy a korlátozás alá eső területekről származnak-e. A szabályozást úgy alakították ki, hogy jogilag támadhatatlan, viszont így két ár alakult ki: az egyik a korlátozás alá eső területekről beszállított állatokra vonatkozik, míg a másik az ezen kívüli területekről származókra, és emiatt nagyon komoly károkat szenvednek ezek a gazdák” – emelte ki Wagenhoffer Zsombor.
A szakember hozzátette: „a számításunk szerint heti 8-10 ezer hízó keresi a helyét a piacon ennek következtében, mert nem nagyon akarják átvenni, vagy egyik pillanatban azt mondják, hogy jó, küldjük a kamiont, a másik pillanatban azt mondják, hogy mégis meggondoltuk magunkat. Ez valójában inkább az árak letörését szolgálja.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
„A cél egyértelmű: megállítani a vírust és minimalizálni a károkat!” – hangsúlyozta közleményében a hivatal.
Ezt is ajánljuk a témában
A védekezést ugyanakkor folytatni kell – jelentette ki az agrárminiszter.
Nyitókép: Philipp Schulze/dpa/AFP